Inside the Australian and New Zealand book industry

Image. Advertisement:  

NSW Premier’s Literary Awards 2020 shortlists announced

The shortlists for the 2020 NSW Premier’s Literary Awards have been announced.

The shortlisted titles in each category are:

Christina Stead Prize for Fiction ($40,000) 

Douglas Stewart Prize for Nonfiction ($40,000)

  • The Seventies (Michelle Arrow, NewSouth)
  • The Enchantment of the Long-haired Rat: A rodent history of Australia (Tim Bonyhady, Text)
  • Dr Space Junk vs the Universe: Archaeology and the future (Alice Gorman, NewSouth)
  • Australianama: The South Asian odyssey in Australia (Samia Khatun UQP)
  • Tiberius with a Telephone: The life and stories of William McMahon (Patrick Mullins, Scribe)
  • The World Was Whole (Fiona Wright, Giramondo)

Kenneth Slessor Prize for Poetry ($30,000) 

  • Enfolded in the Wings of a Great Darkness (Peter Boyle, Vagabond Press)
  • apparently (Joanne Burns, Giramondo)
  • After the Demolition (Zenobia Frost, Cordite)
  • Empirical (Lisa Gorton, Giramondo)
  • Archival-Poetics (Natalie Harkin, Vagabond Press)
  • An Open Book (David Malouf, UQP) 

Patricia Wrightson Prize for Children’s Literature ($30,000)

  • Detention (Tristan Bancks, Puffin)
  • One Tree (Bruce Whatley, illus by Christopher Cheng, Puffin)
  • Catch a Falling Star (Meg McKinlay, Walker)
  • Wilam: A Birrarung Story (Aunty Joy Murphy & Andrew Kelly, illus by Lisa Kennedy, Black Dog Books)
  • Young Dark Emu (Bruce Pascoe, Magabala)
  • Ella and the Ocean (Lian Tanner illus by Jonathan Bentley, A&U)

Ethel Turner Prize for Young Adult’s Literature ($30,000)

Multicultural NSW Award ($20,000)

NSW Premier’s Prize for Indigenous writing (biennial award of $30,000)

  • Alfred’s War (Rachel Bin Salleh, illus by Samantha Fry, Magabala)
  • The White Girl (Tony Birch, UQP)
  • Too Much Lip (Melissa Lucashenko, UQP)

UTS Glenda Adams Award for New Writing ($5000) 

  • Lucky Ticket (Joey Bui, Text)
  • Dolores (Lauren Aimee Curtis, W&N)
  • An-Tan-Tiri Mogodan: Short stories (Florina Enache, Adelaide Books)
  • The House of Youssef (Yumna Kassab, Giramondo)
  • Little Stones (Elizabeth Kuiper, UQP)
  • Real Differences (S L Lim, Transit Lounge)

Nick Enright Prize for Playwriting ($30,000)

  • ‘Banging Denmark’ (Van Badham, Sydney Theatre Company)
  • ‘The Feather in the Web’ (Nick Coyle, Griffin Theatre Company)
  • ‘The Mares’ (Kate Mulvany, Tasmanian Theatre Company)
  • ‘THEM’ (Samah Sabawi and Lara Week, in collaboration with La Mama Courthouse)
  • ‘Counting and Cracking’ (S Shakthidharan and associate writer Eamon Flack, Belvoir and Co-curious)
  • ‘City of Gold’ (Meyne Wyatt, Queensland Theatre) 

Betty Roland Prize for Scriptwriting ($30,000) 

  • On the Ropes episode 1 (Tamara Asmar, Lingo Pictures)
  • Missing (Kylie Bolton, SBS)
  • H is for Happiness (Lisa Hoppe, Happiness Film Productions)
  • The Cry episode 2 (Jacqueline Peske, Synchronicity Films)
  • Buoyancy (Rodd Rathjen, Causeway Films).

The winners will be announced on 29 April. Voting for the People’s Choice Award is open now.

For more information on the awards, see the State Library of NSW website.

 

Category: Awards Local news